Centrum jednodenní chirurgie
 
+420 495 269 768

Centrum jednodenní chirurgie, s.r.o.
Štefánikova 537, Hvězda
500 11 Hradec králové

e-mail: info@1chirurgie.cz

mapa: zobrazit
Vyhledávání
Úvodní stránka » Co je to artróza

Co je to artróza

Co je to artróza?

Artróza, neboli arthróza, latinsky arthrosis, lidově a trochu nesprávně „revma“ patří mezi degenerativní onemocnění kloubů. Je to nejčastější kloubní onemocnění. Objevuje se u stále více lidí ve stále mladším věku. Výskyt je přímo úměrný stárnutí, objevit se může již ve 30 letech, mezi osobami ve věku 45 a 65 lety nalezneme téměř u 40% těchto lidí pro artrózu typické rentgenové změny a u osob starších 65 let je téměř 70 % výskyt. Nejvíce postižené jsou nosné kyčelní a kolenní klouby, objevit se však může běžně i jinde - malé klouby prstů, loket, kotník, rameno, páteř atd. V pokročilých stádiích se typicky projevuje ztuhlostí, otoky kloubů, bolestí při pohybu a poruchou pohyblivosti postižených končetin.

Narozdíl od artritidy není artróza způsobená zánětem. Jedná se o poškození kosti a kloubní chrupavky vznikající z opotřebení. Při běžném každodenním pohybu dochází k zatížení a drobnému opotřebovávání kloubů. Neustálým obnovováním chrupavek se s tím naše tělo vyrovnává. Tato schopnost obnovy se snižuje přibližně kolem 40 let. Ztenčuje se chrupavčitá vrstva v kloubu a kosti se začínají odírat o sebe. Artróza se rozvíjí. Ta však nepostihuje jen chrupavky a kosti, zasahuje celý kloub. Rozsah pohybu se omezuje díky bolestem vznikajícím při pohybu postiženého kloubu. Okolní struktury - vazy a svaly - na to reagují. Začínají ochabovat. Tím se obtíže ještě zhoršují a rozvíjí se začarovaný kruh. Na kosti začnou vznikat výrůstky deformující a zcela měnící původní ušlechtilou stavbu kloubu.

Jak vzniká artróza?

Za rychlejší opotřebovávání chrupavek a rozvoj artrózy je zodpovědné především nadměrné zatížení kloubů. Hlavní rizikové faktory jsou:
nadváha a obezita (Body Mass Index = BMI nad 27)
nedostatek pohybové aktivity
přetěžování pracovní či sportovní zvláště jednostranné
nevhodná obuv
špatné držení těla
vrozené vady a s nimi spojené nesprávné postavení kloubních ploch
úrazy, záněty a choroby látkové výměny (dna, cukrovka atd.)
nedoléčená zranění pohybového aparátu
dědičné faktory
psychické stresové poruchy - nespavost, nervozita, úzkost

Rozdělení artrózy


Lokalizovaná: např. koxartróza, risatróza atd.
Generalizovaná: postihuje 3 a více kloubů najednou

PODLE PŘÍČIN
Primární:
Primární artróza je nejčastěji vyskytovanou formou, avšak její příčiny nebyly doposud zcela objasněny. Rizikové faktory jsou genetické dispozice, nadváha, nadměrné a jednostranné zatížení kloubů.
Sekundární: Sekundární artróza vzniká následkem úrazu, vrozené nebo vývojové vady nebo v důsledku jiného onemocnění (krystalické artropatie, osteonekróza, zánětlivá onemocnění kloubů, akromegalie, metabolická onemocnění, hyperparatyreóza, neuropatický kloub atd.). V tomto případě je třeba nejprve léčit primární onemocnění.

PODLE POSTIŽENÝCH KLOUBŮ V TĚLE
Gonartróza:
artróza kolenních kloubů (nejčastější typ)
Koxartróza: artróza kyčelních kloubů
Risartróza: artróza kloubu palce ruky
Spondylartróza: artróza vyskytující se na páteři, zejména bederní obratle

Toto jsou nejčastější typy místa výskytu artrózy, může se ale vyskytnout naprosto u všech kloubů v lidském těle.

PODLE ZÁVAŽNOSTI
1. stupeň - Kloubní šterbina se začíná zužovat (počínající cysty a osteofyty)
2. stupeň - Pokročilejší zúžení kloubní šterbiny (výraznější cysty a osteofyty)
3. stupeň - Markantně zúžená kloubní šterbina (velká tvorba cyst a osteofytů)
4. stupeň - Zcela chybí kloubní šterbina, výrazné kloubní a postranní deformity (nohy do "O" nebo "X")
5. stupeň - Ankylóza (vazivové spojení projevující se ztuhlostí a omezenou pohyblivostí)

O těžkém stupni artrózy můžeme hovořit již od 4. stupně.

Jak se diagnostikuje artróza?

Základem je odběr anamnézy, celkové fyzikální vyšetření. Většinou bývají charakteristické obtíže, všímáme si příznaků spojených s pohybem a rozsahu aktivní a pasivní pohyblivosti v jednotlivých kloubech. Rentgenové vyšetření ukáže charakter kloubních štěrbin, změny ve struktuře kostí, přítomnost kloubních výrůstků, zobrazení kostí a jejich vzájemné postavení. Neschopnost zobrazení chrupavky je nedostatkem RTG vyšetření. Podle kloubní štěrbiny lze její stav v časných fázích onemocnění pouze odhadnout. Proto počítačová tomografie (CT) a magnetická rezonance (MR) patří k dalším zobrazovacím metodám.

Miniinvazivní artroskopické vyšetření má důležitou roli v diagnostice i léčbě artrózy, kdy vidíme všechny kloubní struktury in natura pomocí tenkého kamerového systému a můžeme je přímo uložit do elektronické karty pacienta jako fotografie či videa. Současně, pomocí speciálních artroskopických nástrojů, je možné, ošetřit všechny poškozené struktury, vyčistit kloub a připravit ho pro další léčbu. Laboratorní vyšetření vzorků krve či punktátu nitrokloubní tekutiny může diagnózu upřesnit.