Centrum jednodenní chirurgie
 
+420 495 269 768

Centrum jednodenní chirurgie, s.r.o.
Štefánikova 537, Hvězda
500 11 Hradec králové

e-mail: info@1chirurgie.cz

mapa: zobrazit
Vyhledávání
Úvodní stránka » Co je to artróza » Léčba artrózy

Léčba artrózy

Jak probíhá léčba artrózy?

Artrózu bohužel současná medicína nedokáže zcela vyléčit. Zastavit a účinně zmírnit obtíže ji však dokážeme, stejně tak ulevit od bolesti, zachovat funkce kloubů a omezit jejich strukturální změny. Důležitá je komplexnost léčby artrózy. Velice slibné výsledky přináší nová biologická léčba artrózy – autologní kondiciovaná plasma

Antiflogistika = protizánětlivé léky
Každý pacient projde léčbou analgetiky a nesteroidními protizánětlivými léky. I místní aplikace kortikoidů může projevy artrózy přechodně utlumit. Závažné nežádoucí účinky (žaludeční vředy, postižení jater, ledvin, střev, útlum kostní dřeně atd.) má dlouhodobá terapie těmito léky.

Chondroprotektiva
Léky ze skupiny chondroprotektiv přispívají k obnově chrupavek, chrání a snižují stupeň dalšího opotřebení. Jejich účinky však nejsou zaručeny ani při jejich pravidelném dlouhodobém užívání.

Fyzikální metody a rehabilitace
Rovněž příznivé účinky v léčbě mají fyzioterapie, léčebná rehabilitace, aplikace tepla, elektroterapie, magnetoterapie, ultrazvuková terapie, laseroterapie, vodoléčba atd.

Artroskopie
V indikovaných případech je výhodné provádět léčbu velkých kloubů (koleno, rameno, hlezno, loket) po artroskopickém miniinvazivním zákroku. Při artroskopii dojde k vyšetření a ošetření poškozených nitrokloubních struktur shavingem, vaporizací atd. a kloub je vyčištěn a připraven pro další léčbu.

Biologická léčba
Biologická léčba artrózy pomocí autologní kondiciované plasmy (ACP) využívá poznatků oboru molekulární ortopedie a je počátkem nové éry v léčbě artrózy. Využívá přirozených vlastností krevních destiček - trombocytů k vysoce účinné léčbě artrózy i mnoha dalších onemocnění pohybového aparátu. Destičky se při opuštění krve přirozeně aktivují a uvolňují bílkoviny růstových a protizánětlivých faktorů. Hojivé regenerační a reparační procesy podporují tyto faktory ve tkáních pohybového aparátu (chrupavky, šlachy, vazy, kosti a kůže). Koncentrací těchto injekčně aplikovaných faktorů do nemocných tkání dochází především k: protizánětlivým procesům, urychlení hojivých procesů, zábraně přechodu onemocnění do chronického stavu, regeneraci a reparaci poškozených tkáňových struktur. Tato revoluční metoda nemá prakticky žádné vedlejší a nežádoucí účinky.

Lázeňská léčba – balneoterapie
V rámci léčby artrózy má nezastupitelné místo i lázeňská léčba. Ta se snaží především potlačit bolest kloubu a zachovat maximální možný rozsah jeho pohyblivosti a svalové síly. Balneoterapie (léčba přírodními léčivými prostředky) zahrnuje využití fyzikálních a chemických účinků přírodních léčivých zdrojů.

Operační řešení – endoprotézy
Operační řešení pomocí náhrady postižených kloubů umělými protézami je nutné v těžkých stadiích artrózy. Individuální výběr pro každého pacienta umoží široká nabídka spektra kloubních náhrad lišících se použitými materiály, velikostí, vlastnostmi i výdrží. Životnost protéz je omezená, proto by jejich implantace měla být až jako konečné řešení. Ortoped rozhodne o indikaci ke kloubní náhradě a výběru vhodné protézy.