Centrum jednodenní chirurgie
 
Úvodní stránka » Léčba ACP plasmou » Podstata účinku léčby ACP plasmou

Podstata účinku léčby ACP plasmou

Lidská krev vedle séra (plasma) obsahuje červené krvinky (erytrocyty), bílé krvinky (leukocyty) a krevní destičky (trombocyty). Trombocyty putují krevním řečištěm při neporušené cévní stěně v klidovém inaktivním stavu. Při narušení cévní stěny, po odběru krve atd. se trombocyty aktivují a začnou uvolňovat bílkoviny růstových a protizánětlivých faktorů. Tyto faktory podporují ve tkáních pohybového ústrojí hojivé procesy. Pokud tyto koncentrované růstové a protizánětlivé faktory injekčně aplikujeme do poškozených tkání, dochází k urychlení reparačních a regeneračních procesů chrupavek, šlach, svalů, kostí, kůže a podkoží. Klinicky u léčeného pacienta postupně dochází k ústupu obtíží, snížení bolesti a zlepšení hybnosti kloubu nebo postižené oblasti. Úraz či nemoc nepřechází do chronického stádia.

Celá řada vědeckých studií a velké množství úspěšně ošetřených pacientů z celého světa, kterým metoda ACP umožnila opět aktivně žít, dokumentují účinnost a efektivnost léčby autologní kondicionovanou plasmou. Studie prokazují několikanásobné koncentrace trombocytů a proteinů růstových a protizánětlivých faktorů (growth factor = GF) v autologní kondiciované plasmě.

HLAVNÍ ÚČINKY RŮSTOVÝCH FAKTORŮ:
1. Indukují růst (proliferaci) a dělení (diferenciaci) různých typů buněk (kmenové buňky, osteoblasty, epidermální buňky)
2. Zvyšují množství produkovaného kolagenu, proteoglykanů a tkáňových inhibitorů metaloproteinázy (TIMP)
3. Stimulují syntézu deoxyribonukleové kyseliny (DNA)
4. Stimulují angiogenezi = novotvorba cév
5. Stimulují chemotaxi = pohyb buněk

Ambulance a objednání

Pracoviště HRADEC KRÁLOVÉ
Ordinační hodiny:
ÚT 08 - 12 15 - 18 MUDr. Aleš Chaloupka
ČT 15 - 18 MUDr. Rudolf Prix

Nutné objednání pacientů na tel: 495 269 768

Informace, akutní případy na tel: 495 269 768, 495 268 887
e-mail: ortopedie@1chirurgie.cz

Pracoviště PARDUBICE
Ordinační hodiny: 
PO 16 - 18 hod. MUDr. Aleš Chaloupka 

Nutné objednání pacientů na tel: 466 687 151, 736 603 124

e-mail: ortopedie@1chirurgie.cz