Centrum jednodenní chirurgie
 
+420 495 269 768

Centrum jednodenní chirurgie, s.r.o.
Štefánikova 537, Hvězda
500 11 Hradec králové

e-mail: info@1chirurgie.cz

mapa: zobrazit
Vyhledávání
Úvodní stránka » Co je to artróza » Příznaky artrózy

Příznaky artrózy

Jaké jsou příznaky artrózy?

Bolest - jeden z typických příznaků artrózy. Objevuje se nejčastěji v kolenních a kyčelních kloubech, kloubech páteře nebo v kloubech zápěstí a v drobné kloubech ruky. Zpočátku bolí pouze po námaze, později přijde i klidová bolest.

 

Ztuhlost - po odpočinku jsou klouby ztuhlé a chvíli trvá, než se opět rozhýbou.

 

Omezení pohybu - objevuje se v postižených kloubech a přichází při postupujícím onemocněním. V závislosti na různých okolnostech jako např. počasí, studené a vlhké podmínky atd. se obtíže se mohou měnit.

 

Otok - později přijde těžké poškození chrupavky a vzájemné tření kostí o sebe. Lupání, praskání neboli krepitace může být v kloubech hmatatelné. Nitrokloubní tekutina se tvoří ve zvýšeném množství. Klouby otékají.

 

Deformace - v nejtěžších stádiích artrózy jsou klouby deformované kostními výrůstky.

 

Znemožnění pohybu - postupně dopomohou všechny uvedené závažné změny kloubů. Úplné zkostnatění kloubu neboli ankylóza s nulovým pohybem v kloubu je konečným výsledkem neléčené artrózy. Nemocný není schopen ani běžného pohybu díky typickému postižení velkých nosných kloubů (kyčelních a koleních). Obvyklé denní činnosti a sebeobsluhu znesnadňuje nebo dokonce úplně znemožňuje těžká artróza malých kloubů ruky. Kvalitu života nemocných tak výrazně omezuje porucha pohyblivosti.